Pozytywne nastawienie do porodu i odpowiednie przygotowanie zwiększają szanse na sprawny przebieg porodu oraz minimalizuje konieczność interwencji.

Karolina Niczyporuk, Położna, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi

Poród dla kobiety to ogromny wysiłek nie tylko fizyczny, ale też emocjonalny. Lęk pojawiający się przed porodem jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Cały akt porodowy jest przecież owiany tajemnicą, niepewnością. Czy można sobie pomóc? Oczywiście, że tak. Ważne jest aby rozmawiać z lekarzem prowadzącym lub położną o swoich obawach, czy też przebywać z ludźmi którzy będą dla nas wsparciem. Kobiety, które mają pozytywne nastawienie do porodu rodzą szybciej, ponieważ zmniejsza się napięcie ich ciała, przez co ból jest krótszy i słabszy. W trakcie porodu musimy być przygotowani na to, że część aktu będzie poza naszą kontrolą i na niektóre kwestie nie będziemy mieli wpływu. Warto więc skupić się na tych, na które możemy się przygotować. To co możemy przewidzieć, może w znacznym stopniu zwiększyć nasze poczucie bezpieczeństwa.

Miejsce porodu

Ważnym punktem przygotowań jest wybór szpitala, w którym odbędzie się poród. Przy wyborze miejsca porodu (szpital, dom narodzin, poród w domu) kobieta powinna kierować się oceną stanu ryzyka ciążowego (konflikt serologiczny, nieprawidłowo umiejscowione łożysko, inne położenie płodu niż główkowe, choroby ciężarnej i inne). Podczas wizyt kontrolnych lekarz/położna będą także sugerowali dane ośrodki, które pacjentka powinna wybrać. Ośrodki te dzielimy na trzy stopnie referencyjności:

Oddział I stopnia referencyjności – szpitale, które zapewniają opiekę zdrowotną kobietom w ciąży o prawidłowym przebiegu i ich nowonarodzonym dzieciom.
Oddział II stopnia referencyjności – poza zapewnieniem opieki kobietom w ciąży fizjologicznej, są odpowiedzialne za opiekę nad pacjentkami w ciąży zagrożonej (poród przedwczesny po 32 tygodniu ciąży) oraz w ciąży bliźniaczej po 34 tygodniu. Szpitale te powinny też być przystosowane do leczenia kobiet w ciąży zagrożonej oraz do intensywnej opieki nad wcześniakiem i noworodkiem.
Oddział III stopnia referencyjności – oprócz wypełniania zadań I i II stopnia referencyjności, ten poziom opieki dodatkowo zajmuje się kobietami w ciąży o wysokim zagrożeniu i ryzyku.

Wyprawka Szpitalna

Kolejną kwestią, która ma ogromne znaczenie dla przyszłej mamy jest wyprawka szpitalna. Dobrze jest mieć skompletowaną torbę, już na ok. miesiąc przed przewidywanym terminem porodu. Najlepiej jest podzielić ją na trzy grupy niezbędnych rzeczy:

Dokumenty: Tutaj pamiętajmy o dowodzie tożsamości, grupie krwi, karcie ciąży, wynikach z 1 i 3 trymestru – HIV, HCV, HBs, WR. Ważne są także wyniki badań USG -I,II i III trymestr, oraz posiew z dróg rodnych i odbytu w kierunku paciorkowca streptococcus agalactiae GBS. Należy także pamiętać, o zabraniu wszelkich konsultacji które odbywały się w trakcie ciąży.
Rzeczy dla mamy: Koszule ok. 3-4 szt. + 1 szlafrok – tutaj powinnyśmy się skupić na luźnych, bawełnianych koszulach oraz takich, które będą przystosowane do karmienia piersią; Biustonosze do karmienia – ok 2 szt., także wkładki laktacyjne- wystarczy kilka sztuk, nie trzeba zabierać całego opakowania; Ręczniki – ok. 2 szt., najlepiej duży i mały do twarzy; Bielizna – ok. 3 szt., (bielizna, taka która nie uciska blizny po cięciu cesarskim); Ręczniki papierowe oraz chusteczki nawilżane; Kosmetyki najlepiej w podróżnych małych buteleczkach; Klapki – najlepiej gumowe; Podkłady porodowe 1 opakowanie, oraz wkładki higieniczne.
Rzeczy dla noworodka: Rożek bądź kocyk dla noworodka; Pieluszki (obecnie polecane te bambusowe, ale również mogą być welurowe, bawełniane) – ok. 5-6 szt.; Ubrania: body+ śpioszki ok. 3-4 kompletów, oraz 2 czapeczki i 3-4 pary skarpetek; Pampersy – najlepiej zapakować ok. 10-15 szt., nie ma potrzeby brać całego opakowania; Maść/krem dedykowany dla noworodków; Większe waciki, których będzie można użyć w trakcie czynności higienicznych u noworodka. Należy pamiętać, aby rozsądnie
przemyśleć zabieraną ilość rzeczy do szpitala. Zabawki, grzechotki, maskotki to rzeczy, które na pewno się przydadzą, ale dopiero w domu.

Plan porodu

Dzień porodu to niezwykle ważne wydarzenie w życiu kobiety. Z pacjentką, która jest otwarta, współpracująca, poród przebiega sprawniej. Aby móc poznać oczekiwania oraz prośby pacjentki, dobrym rozwiązaniem jest wypełnienie planu porodu. Plan porodu daje kobiecie możliwość rozmowy o dostępnych metodach postępowania w opiece nad nią. Zastosowanie planu może pomóc w polepszeniu komunikacji między wszystkimi członkami zespołu terapeutycznego oraz dać kobiecie rodzącej poczucie bezpieczeństwa.

Należy jednak pamiętać, że plan porodu może ulec modyfikacji w zależności od sytuacji zdrowotnej. Pozytywne nastawienie przyszłej mamy powinno wynikać choćby z tego, że… „Poród to jedyna randka w ciemno, podczas której poznasz miłość swojego życia.”

 

Podobne posty