Agnieszka Piątkowska, położna, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego, Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), Międzynarodowy Certyfikowany Konsultant Laktacyjny (IBCLC), Członek Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek i Położnych Neonatologicznych

Dlaczego karmienie naturalne?

Karmienie piersią, zgodnie ze współczesną wiedzą, jest jedynym sposobem żywienia noworodków i niemowląt zapewniającym im optymalny stan zdrowia i rozwój. Każde dziecko powinno być karmione piersią przez pierwszych 6 miesięcy i należy kontynuować karmienie mlekiem matki podczas wprowadzania posiłków uzupełniających, do ukończenia drugiego roku życia. Karmienie naturalne niesie korzyści zarówno dla matki jak i dziecka.

Korzyści dla matki karmiącej:

 • wspomaga kurczenie się macicy po porodzie, zmniejsza ryzyko anemii;
 • zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, jajowodów oraz macicy;
 • powoduje wzrost zaufania do siebie jako matki;
 • zmniejsza ryzyko osteoporozy;

Korzyści dla dziecka:

 • rzadziej chorują na choroby infekcyjne i lżej je przechodzą:
  • infekcyjne zapalenie dróg oddechowych,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zakażenia układu moczowego;
 • mniejsze ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt w 1.r ż.;
 • mleko matki jest lekkostrawne i dobrze tolerowane;
 • jego skład dostosowany jest do potrzeb dziecka;
 • potwierdzono korzystne znaczenie karmienia piersią w rozwoju i poprawie funkcji poznawczych i motorycznych, zwłaszcza u dzieci urodzonych przedwcześnie.

Jak zacząć?

 1. Rozpocznij karmienie swojego dziecka jak najszybciej po porodzie. Twoje dziecko po urodzeniu powinno zostać z Tobą w kontakcie “skóra do skóry” przez okres 2 godzin. Dla Ciebie jak i dziecka jest to bardzo ważny czas. Z pomocą położnej, opiekującej się Tobą i dzieckiem po porodzie, spróbuj je nakarmić.
 2. Jeśli dziecko ssało pierś na sali porodowej będzie odpoczywało po trudach porodu. Jest to też czas odpoczynku dla Ciebie.
 3. W pierwszych dobach po porodzie przystawiaj dziecko do piersi na każdą oznakę głodu u niego. Dziecko otwiera oczy, szuka piersi otwierając buzię, odwraca główkę w kierunku piersi, wysuwa język, ssie rączki, paluszki.
 4. Nie ograniczaj czasu trwania karmienia, zakończ karmienie, gdy dziecko samo przerwie ssanie. Może się wydawać, że ssie bez przerwy bo brakuje pokarmu ale on w ten sposób pobudza produkcję mleka.
 5. Nie podawaj dziecku smoczka do uspokajania, gdy jest niespokojny przytul go do siebie, zaproponuj pierś – Twoje dziecko potrzebuje bliskości, Twojego ciepła zarówno w dzień, jak i w nocy.
 6. Gdy masz wątpliwości, czy coś cię niepokoi zapytaj położną, poproś o konsultację z Doradcą Laktacyjnym.

Gdy Twoje dziecko urodzi się wcześniej!

Mleko kobiece jest rekomendowanym pokarmem pierwszego wyboru dla dzieci urodzonych przedwcześnie i chorych. Zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu stanów chorobowych i związanych z nimi powikłań. Mleko matki jest niezastąpioną wartością dla każdego dziecka a „dla wcześniaka mleko jego matki jest lekarstwem a karmienie piersią terapią”. Dla Niego istotna jest każda kropla mleka.

Co robić?

 1. Po porodzie poproś o pomoc, by rozpocząć pozyskiwanie mleka jak najwcześniej. Pierwsze krople mleka – siary, najlepiej pozyskać za pomocą ręcznego odciągania.
 2. Następnie rozpocznij pozyskiwanie pokarmu za pomocą laktatora elektrycznego. Używaj go co 3 godziny, pracując jeśli to możliwe na obu piersiach jednocześnie, przez 15 minut. Czynność powtarzaj regularnie 8 razy na dobę.
 3. Twoje dziecko na początku potrzebuje niewielkie ilości mleka.
 4. Jak tylko będziesz mogła, odwiedzaj swoje dziecko, przebywaj z nim, dotykaj, mów do niego. To jest potrzebne zarówno Tobie jak i maluszkowi.
 5. Gdy będziecie gotowi – Ty i Twoje dziecko – rozpocznijcie kangurowanie, czyli kontakt “skóra do skóry”. Maluch potrzebuje Twego ciepła, Twego zapachu. Poprzez kangurowanie stabilizuje się stan zdrowotny dziecka (oddech, ciepłota ciała, sen…), pobudza się wydzielanie mleka.
 6. Nauka karmienia piersią odbywa się stopniowo. Zależna jest od umiejętności dziecka i jego stanu zdrowia. W miarę dojrzewania dziecka, gdy maluch będzie potrafił koordynować oddech i połykanie, można próbować rozpocząć naukę ssania.

Janusz Korczak pisał: „Bo karmienie jest dalszym ciągiem ciąży, jeno dziecko z wewnątrz przeniosło się na zewnątrz, odcięte od łożyska pochwyciło pierś, nie czerwoną, a białą krew pije. Każda matka może karmić, każda ma dostateczną ilość pokarmu; tylko nieznajomość techniki karmienie pozbawia jej przyrodzonej zdolności.”

Życzymy udanego karmienia piersią.

 

Podobne posty