
Agnieszka Piątkowska, położna, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego, Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), Międzynarodowy Certyfikowany Konsultant Laktacyjny (IBCLC), Członek Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek i Położnych Neonatologicznych
Dlaczego karmienie naturalne?
Karmienie piersią, zgodnie ze współczesną wiedzą, jest jedynym sposobem żywienia noworodków i niemowląt zapewniającym im optymalny stan zdrowia i rozwój. Każde dziecko powinno być karmione piersią przez pierwszych 6 miesięcy i należy kontynuować karmienie mlekiem matki podczas wprowadzania posiłków uzupełniających, do ukończenia drugiego roku życia. Karmienie naturalne niesie korzyści zarówno dla matki jak i dziecka.
Korzyści dla matki karmiącej:
- wspomaga kurczenie się macicy po porodzie, zmniejsza ryzyko anemii;
- zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, jajowodów oraz macicy;
- powoduje wzrost zaufania do siebie jako matki;
- zmniejsza ryzyko osteoporozy;
Korzyści dla dziecka:
- rzadziej chorują na choroby infekcyjne i lżej je przechodzą:
- infekcyjne zapalenie dróg oddechowych,
- zapalenie ucha środkowego,
- zakażenia układu moczowego;
- mniejsze ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt w 1.r ż.;
- mleko matki jest lekkostrawne i dobrze tolerowane;
- jego skład dostosowany jest do potrzeb dziecka;
- potwierdzono korzystne znaczenie karmienia piersią w rozwoju i poprawie funkcji poznawczych i motorycznych, zwłaszcza u dzieci urodzonych przedwcześnie.
Jak zacząć?
- Rozpocznij karmienie swojego dziecka jak najszybciej po porodzie. Twoje dziecko po urodzeniu powinno zostać z Tobą w kontakcie “skóra do skóry” przez okres 2 godzin. Dla Ciebie jak i dziecka jest to bardzo ważny czas. Z pomocą położnej, opiekującej się Tobą i dzieckiem po porodzie, spróbuj je nakarmić.
- Jeśli dziecko ssało pierś na sali porodowej będzie odpoczywało po trudach porodu. Jest to też czas odpoczynku dla Ciebie.
- W pierwszych dobach po porodzie przystawiaj dziecko do piersi na każdą oznakę głodu u niego. Dziecko otwiera oczy, szuka piersi otwierając buzię, odwraca główkę w kierunku piersi, wysuwa język, ssie rączki, paluszki.
- Nie ograniczaj czasu trwania karmienia, zakończ karmienie, gdy dziecko samo przerwie ssanie. Może się wydawać, że ssie bez przerwy bo brakuje pokarmu ale on w ten sposób pobudza produkcję mleka.
- Nie podawaj dziecku smoczka do uspokajania, gdy jest niespokojny przytul go do siebie, zaproponuj pierś – Twoje dziecko potrzebuje bliskości, Twojego ciepła zarówno w dzień, jak i w nocy.
- Gdy masz wątpliwości, czy coś cię niepokoi zapytaj położną, poproś o konsultację z Doradcą Laktacyjnym.
Gdy Twoje dziecko urodzi się wcześniej!
Mleko kobiece jest rekomendowanym pokarmem pierwszego wyboru dla dzieci urodzonych przedwcześnie i chorych. Zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu stanów chorobowych i związanych z nimi powikłań. Mleko matki jest niezastąpioną wartością dla każdego dziecka a „dla wcześniaka mleko jego matki jest lekarstwem a karmienie piersią terapią”. Dla Niego istotna jest każda kropla mleka.
Co robić?
- Po porodzie poproś o pomoc, by rozpocząć pozyskiwanie mleka jak najwcześniej. Pierwsze krople mleka – siary, najlepiej pozyskać za pomocą ręcznego odciągania.
- Następnie rozpocznij pozyskiwanie pokarmu za pomocą laktatora elektrycznego. Używaj go co 3 godziny, pracując jeśli to możliwe na obu piersiach jednocześnie, przez 15 minut. Czynność powtarzaj regularnie 8 razy na dobę.
- Twoje dziecko na początku potrzebuje niewielkie ilości mleka.
- Jak tylko będziesz mogła, odwiedzaj swoje dziecko, przebywaj z nim, dotykaj, mów do niego. To jest potrzebne zarówno Tobie jak i maluszkowi.
- Gdy będziecie gotowi – Ty i Twoje dziecko – rozpocznijcie kangurowanie, czyli kontakt “skóra do skóry”. Maluch potrzebuje Twego ciepła, Twego zapachu. Poprzez kangurowanie stabilizuje się stan zdrowotny dziecka (oddech, ciepłota ciała, sen…), pobudza się wydzielanie mleka.
- Nauka karmienia piersią odbywa się stopniowo. Zależna jest od umiejętności dziecka i jego stanu zdrowia. W miarę dojrzewania dziecka, gdy maluch będzie potrafił koordynować oddech i połykanie, można próbować rozpocząć naukę ssania.
Janusz Korczak pisał: „Bo karmienie jest dalszym ciągiem ciąży, jeno dziecko z wewnątrz przeniosło się na zewnątrz, odcięte od łożyska pochwyciło pierś, nie czerwoną, a białą krew pije. Każda matka może karmić, każda ma dostateczną ilość pokarmu; tylko nieznajomość techniki karmienie pozbawia jej przyrodzonej zdolności.”
Życzymy udanego karmienia piersią.