Premiera Pamiętnika ciąży. Od lewej: Dorota Jaworska – pomysłodawczyni Projektu, Iwona Adamska-Sala – przedstawicielka Fundacji Rodzić po Ludzku, Paulina Holtz – Ambasadorka Świadomej Mamy

Dzisiejszy dostęp do informacji jest nieograniczony – czemu zatem współczesne pokolenie przyszłych matek wciąż bagatelizuje problematykę ciąży?

W dobie Internetu dostęp do informacji jest nieograniczony. Często informacji jest tak wiele, że każdy może się zagubić. Poza tym wiele kwestii, np. dotyczących pielęgnacji dziecka, rodzajów znieczulenia, czy praw okołoporodowych na przestrzeni kilku lat zmieniło się, więc wiele opublikowanych danych jest nieaktualnych. Dodatkowo warto wspomnieć o forach, gdzie przyszłe mamy czytając opinie innych mam (często bardzo przydatne), ale niestety najczęściej nie potwierdzone przez żadnego specjalistę. I jak tu przyszła mama ma się nie pogubić? Nie chciałabym powiedzieć, że współczesne pokolenie bagatelizuje problematykę ciąży. Wręcz przeciwnie – poszukuje sprawdzonej wiedzy. Zauważam to już od 8 lat na warsztatach Świadomej Mamy, których jestem pomysłodawczynią. Odwiedzając największe miasta Polski i edukując przyszłe i obecne mamy dostajemy wiele pytań, czy przyjedziemy do kolejnych miast. Głód wiedzy więc jest widoczny.

Czego można dowiedzieć się na warsztatach Świadomej Mamy?

Warsztaty Świadomej Mamy podzielone są na dwa panele – oddzielnie dla kobiet w ciąży oraz dla rodziców z dziećmi, którzy już wiedzą co oznacza smak rodzicielstwa. Za każdym razem występują lokalni lekarze i specjaliści, m.in.: ginekolog, położna, pediatra, neonatolog, fizjoterapeuta uroginekologiczny, ortopeda, radca prawny, czy neurologopeda. Warte podkreślenia jest słowo „lokalni” – zależy nam, aby w przypadku dodatkowych pytań, bądź

późniejszych problemów uczestniczki wiedziały, do kogo się zgłosić w swoim mieście. Jeżeli wracamy do jakiegoś miasta cyklicznie to za każdym razem poruszamy inne tematy. Uczestnicy – bo oprócz kobiet są często z nimi ich partnerzy – mogą dowiedzieć się o wadach i zaletach porodu drogami natury oraz porodu metodą cięcia cesarskiego, jak bezpiecznie podróżować w ciąży, czy można uprawiać seks w ciąży. Przygotowujemy kobiety do połogu i odpowiadamy na wszystkie intymne pytania przyszłych Mam. Rodzice którzy wracają do nas po porodzie słyszą o krokach milowych w rozwoju ruchowym dziecka, zaletach Masażu anty kolkowego, pierwszej wizycie u neurologopedy, czy o rozszerzaniu diety dziecka przez dietetyka. Tematów jest tak wiele, że długo bym je jeszcze wymieniała, jednak co najważniejsze – poruszamy te kwestie, o które jesteśmy proszone bezpośrednio przez nasze uczestniczki.

Projekt rozwinął się w dosyć szybkim tempie – co przyczyniło się do takiego sukcesu?

Myślę, że kluczem do sukcesu jest współpraca z najlepszymi lekarzami i szpitalami w całej Polsce. Jestem dumna, że kolejne placówki przyłączają się do współpracy z nami, a już mogę wymienić m.in. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny w Poznaniu, Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki

w Łodzi, Szpitale Morskie, Szpital Kielecki Św. Aleksandra. Uczestniczki zaufały nam, bo wiedzą, że zapraszamy najlepszych lekarzy z całej Polski. Dodatkowo umożliwiamy bezpłatne konsultacje ze specjalistami bez stania w kolejkach. Lekarze po wykładach przekazują nam także swoje artykuły, aby utrwalić i poszerzyć wiedzę zdobytą na warsztatach. Udostępniamy je na naszym portalu SwiadomaMama.pl Dodatkowym czynnikiem naszego sukcesu jest zapraszanie znanych mam, naszą obecną ambasadorką jest aktywna mama i aktorka Paulina Holtz, która prowadzi warsztaty, a która swoją aktywną postawą i dbałością o siebie mobilizuje mamy do działania. Wśród innych mam, które pojawiły się na naszych spotkaniach są: Małgorzata Socha, Monika Mrozowska, czy Katarzyna Bujakiewicz.

Skąd narodził się pomysł na Pamiętnik Ciąży?

Małgorzata Socha w trzeciej ciąży podczas Warsztatów Świadomej Mamy

Podczas warsztatów bardzo często widziałyśmy, że uczestniczki robią notatki. Z drugiej strony za każdym razem zostawiały nam swoje wspomnienia na specjalnej tablicy, która zawierała „uświadamiające” pytania. Pomyślałyśmy,

że warto to połączyć. Wiedziałyśmy, że mamy kontakty z najlepszymi lekarzami z całej Polski, więc postanowiłyśmy wydać Pamiętnik ciąży – zapiski spod serca. Jest to połączenie artykułów edukacyjnych oraz części kreatywnej do zapisywania wspomnień z okresu ciąży i wczesnego macierzyństwa. Nasi lekarze stanęli na wysokości zadania, aby była to pigułka wiedzy, a graficy i ilustratorzy by książka cieszyła oko. Pamiętnik ma inspirować, ale także edukować, więc w każdym tygodniu można przeczytać ciekawy artykuł polskiego lekarza. W książce znajdują się także informacje, które ze względu na odniesienia prawne potrzebują aktualizacji. Przykładem są prawa w ciąży, podczas porodu, czy w połogu. Zadbałyśmy o to, aby w Pamiętniku znalazł się prosty link, pod którym mama może sprawdzić, czy jej prawa się nie zmieniły. Ceniąc sobie bezpośredni kontakt z coraz to liczniejszą grupą przyszłych Mam, poprzez książkę i facebook’a zapraszamy do zabaw i konkursów – jak np. List do brzuszka i Maluszka, gdzie rozdajemy nawet wózki i łóżeczka.

Jak przekonałaby Pani każdą mamę do sięgnięcia po lekturę Zapisków spod serca?

Znów podkreślając artykuły najlepszych lekarzy z całej Polski, a nie tłumaczone na język polski artykuły 😉 Dodatkowo fakt objęcia książki Patronatem Fundacji Rodzić po Ludzku – Jestem dumna z tego, że dosłownie każde słowo zostało sprawdzone, aby nikt nie został wprowadzony w błąd w tak ważnym temacie, jak ciąża, poród, połóg i rozwój dziecka. Powiem jeszcze tak – wyobraź sobie Droga Mamo, że na 18 urodziny dajesz swojemu dziecku najpiękniejszy prezent – Wasze najskrytsze wspomnienia z okresu ciąży. I już będzie wiedział, jak wyglądał na pierwszym USG, jaka była Twoja pierwsza myśl, gdy zobaczyłaś dwie kreski, dlaczego wybraliście takie imię, że już w brzuszku lubił, gdy mu śpiewałaś kołysanki oraz na co miałaś największe zachcianki. Z tą książką jak z przewodnikiem łatwiejsze jest macierzyństwo!

Podobne posty