Połóg to okres sześciu tygodni po porodzie, podczas którego cofają się zmiany powstałe w organizmie kobiety w trakcie ciąży i porodu. Jest to okres pełen nowych wyzwań, ale także czas, w którym kobieta powinna w sposób szczególny zadbać o siebie.

Mgr Paulina Juszczakiewicz, Położna, Szpital Specjalistyczny św. Zofii, Centrum Medyczne Żelazna

Organizm młodej mamy potrzebuje czasu, aby dojść do siebie po porodzie. Podczas połogu należy się oszczędzać i nie narzucać szybkiego powrotu do formy sprzed ciąży. Warto również zadbać o mięśnie dna miednicy podczas wykonywania codziennych czynności: nie dźwigać, wstawać do pozycji siedzącej przez bok, utrzymywać pozycję wyprostowaną, wykonywać ćwiczenia oddechowe. Postępowanie takie ma na celu zapobieganie problemom, takim jak nietrzymanie moczu i obniżenie narządu rodnego w przyszłości.

Dbałość o piersi sprzyja efektywnemu karmieniu. Ważnym elementem pielęgnacji piersi jest dopasowanie wygodnego biustonosza umożliwiającego karmienie piersią. Na podrażnione sutki najlepiej stosować własny pokarm lub maść z lanoliną. Zalecane jest także częste wietrzenie piersi.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dbałość o krocze. Okolice intymne zaleca się myć po każdym skorzystaniu z toalety, płynem do higieny intymnej używanym wcześniej w ciąży, co pozwoli uniknąć reakcji alergicznych. Szybszemu gojeniu krocza sprzyja częsta wymiana podpasek oraz wietrzenie. Zaleca się również zrezygnowanie z depilacji krocza ze względu na możliwość jego dodatkowego podrażnienia oraz spowodowania mikrourazów.

Nie należy zapominać o zadbaniu o swoją kondycję psychiczną po porodzie. Częstym objawem występującym u kobiet w połogu jest baby-blues, czyli obniżenie nastroju związane ze zmianami w życiu kobiety oraz wahaniami poziomu hormonów. Najlepszym remedium na ten stan jest korzystanie z pomocy i wsparcia bliskich osób oraz mimo wszystko, znalezienie chwili przyjemności dla siebie.

Podobne posty