Właściwy sposób żywienia kobiet w okresie ciąży jest jednym z głównych czynników wpływających na rozwój i zdrowie dziecka. Ilość, jakość i wielkość spożywanych posiłków ma w tym czasie szczególne znaczenie, gdyż niedobór składników odżywczych może prowadzić do zwiększonego ryzyka poronień, porodów przedwczesnych, wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu i śmiertelności okołoporodowej noworodka.

mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska – zastępca kierownika Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia i Ogólnopolskiego Centrum Dietetyki IŻŻ

Bardzo szkodliwy jest również nadmiar spożywanych w tym czasie kalorii, cukru i tłuszczu, gdyż może prowadzić m.in. do nadmiernego przyrostu masy ciała kobiety w okresie ciąży i do urodzenia dziecka o dużej masie urodzeniowej (powyżej 4 kg). Warto tutaj dodać, że 80% dzieci, które przychodzą na świat z wagą ponad 4 kg, to noworodki mam, które w ciąży przytyły za dużo.

Jak temu zaradzić i jak kontrolować masę ciała w okresie ciąży podpowiada Instytut Żywności i Żywienia. W przygotowanej przez ekspertów IŻŻ aplikacji ZDROWA MAMA każda kobieta znajdzie praktyczne porady dotyczące zdrowego żywienia w okresie ciąży. Aplikacja podpowiada co jeść, a czego unikać, jak również jakie składniki są wyjątkowo ważne dla kobiety w tym okresie. Jedną z ważniejszych funkcji aplikacji jest kalkulator przyrostu masy ciała. Dzięki regularnemu wpisywaniu pomiarów, kobieta może w łatwy sposób (na wykresie) kontrolować, czy jej masa mieści się w granicach normy. Aplikacja ma również funkcję przypomnień o ważeniu się, co ułatwia regularną kontrolę.

Z aplikacji kobieta może ponad to dowiedzieć się jakie jest jej zapotrzebowanie kaloryczne w poszczególnych trymestrach ciąży, jakie suplementy powinna przyjmować, jakie ćwiczenia są najbardziej dla niej wskazane i jak zaplanować zdrowe zakupy. Aplikacja obala również najczęściej powtarzane mity dotyczące żywienia i aktywności fizycznej w ciąży jak i zawiera porady także dla przyszłego taty. Przydatną funkcją jest również słowniczek, który służy pomocą i wyjaśnia bardziej skomplikowane hasła.

Aplikacja jest całkowicie bezpłatna i dostępna na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia (www.ncez.pl).

Kobiety, które chciałby uzyskać bardziej szczegółowe porady, mogą skorzystać bezpłatnie i bez wychodzenia z domu z rozmowy z profesjonalnym dietetykiem w Centrum Dietetycznym Online NCEŻ. Internetowa poradnia działa 6 dni w tygodniu. Wystarczy wejść na stronę www.poradnia.ncez.pl i zarejestrować się na poradę. Konsultacje online mają formę video lub audio (podobnie jak przez Skype). Istnieje również możliwość rozmowy na czacie.

Podobne posty