Woda znajduje się w każdej komórce i tkance naszego organizmu. Jest niezbędna do prawidłowego przebiegu takich procesów jak trawienie, wchłanianie czy transport składników odżywczych. Dzięki niej usuwane są z organizmu zbędne substancje. Pełni również ważną rolę w regulacji temperatury ciała, szczególnie w upalne dni. Nasz organizm nie posiada rezerw wody, dlatego musimy dbać o jej ciągłe uzupełnianie. Dlaczego woda jest niezbędna dla kobiety w ciąży i jej dziecka, jak uchronić się przed odwodnieniem oraz jakie zapotrzebowanie na wodę ma karmiąca, a jakie niemowlę?– Opowiada mgr Sylwią Gudej, dietetyk z Polskiego Towarzystwa Dietetyki.

Dlaczego prawidłowe nawodnienie jest ważne?

Prawidłowe nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne nie tylko w czasie ciąż y, ale także w okresie ją poprzedzającym, ponieważ woda pełni kluczową rolę w prawidłowym przebiegu procesu zapłodnienia. Jest niezbędna do powstania pęcherzyka płodowego, rozwoju zarodka oraz wytwarzania płynu owodniowego, w którym rozwija się dziecko. Odpowiednie nawodnienie organizmu kobiety spodziewającej się dziecka zapewni prawidłowy rozwój tkanki mięśniowej, płucnej, układu moczowego, a także komórek ośrodkowego układu nerwowego organizmu. Płyn owodniowy chroni dziecko przed infekcjami. Warto również podkreślić, że do końca I trymestru ponad 90% masy ciała płodu stanowi woda, a w ciągu godziny z krążenia matki poprzez łożysko do organizmu maleństwa przenika ok. 450 ml wody.

Dlaczego przyszłe mamy zagrożone są odwodnieniem?

Szczególnie w pierwszych miesiącach ciąż y niektóre kobiety doświadczają męczących porannych nudności i wymiotów. Często mają także awersję lub niechęć do spożywania różnych pokarmów oraz napojów. Wszystkie te dolegliwości stanowią najczęstszą przyczynę odwodnienia u ciężarnych.

Jak organizm kobiety w ciąży chroni się przed odwodnieniem?

Jednym z mechanizmów chroniących kobietę ciężarną przed odwodnieniem jest zjawisko wzmożonego odczuwania pragnienia. Obserwuje się je w I i II trymestrze ciąży.

Następstwa odwodnienia w ciąży – to nie tylko problemy trawienne i ich konsekwencje

Niedostateczna ilość wypijanych płynów przez kobietę ciężarną może mieć wiele negatywnych skutków. Nawet niewielkie odwodnienie, już na poziomie 2%, może powodować złe samopoczucie i bóle głowy. Znaczny ubytek płynów w organizmie może także przyczynić się do zaburzenia koncentracji, utraty apetytu, zaczerwienienia skóry i suchości śluzówek. Konsekwencją zbyt niskiego spożycia wody, szczególnie w przypadku kobiet ciężarnych są zaparcia, omdlenia, bóle głowy. Przewlekłe odwodnienie może skutkować zwiększeniem ryzyka rozwoju kamicy nerkowej oraz wielu innych komplikacji.

Zapotrzebowanie na wodę kobiet ciężarnych, karmiących i niemowląt

Stan fizjologiczny jest jednym z czynników znacząco wpływających na zapotrzebowanie na wodę. Kobiety w wieku prokreacyjnym powinny spożywać 2 litry wody dziennie. W okresie ciąży zwiększa się ono o 300 ml, natomiast w czasie karmienia piersią o 700 ml. Warto zaznaczyć, że odpowiednie nawodnienie w około 70-80% pokrywają napoje (w tym czysta woda), natomiast w 20-30% pokarmy stałe. Woda powinna być podstawowym płynem nawodniającym organizm kobiety ciężarnej i karmiącej. Należy pić ją powoli, w niewielkich porcjach, by systematycznie uzupełniać jej niedobór. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje, by kobiety ciężarne i karmiące piersią spożywały wysokiej jakości wodę niskozmineralizowaną, źródlaną, niegazowaną, bogatą w jony magnezu i wapnia, a także ubogą w sód. Mleko kobiece aż w 87% składa się z wody, dlatego też prawidłowe nawodnienie organizmu mamy karmiącej zapewni optymalne wytwarzanie pokarmu. Dobowe zapotrzebowanie niemowląt na wodę do 6. miesiąca wynosi 100-190 ml na kilogram masy ciała, całkowicie pokrywa je karmienie piersią na żądanie. W upalne dni lub w przypadku niewystarczającej ilości pokarmu matki, niemowlę może być dopajane wodą, jednak zawsze należy to skonsultować z lekarzem pediatrą. Woda podawana niemowlętom i dzieciom powinna być wysokiej jakości, najlepiej certyfikowana przez odpowiednie instytucje. Ponadto najlepiej, gdy jest to woda źródlana oraz niskozmineralizowana (niskosodowa i niskosiarczanowa). Woda podawana niemowlętom musi być przegotowana, natomiast woda podawana starszym dzieciom nie wymaga gotowania, musi jednak zostać spożyta bezpośrednio po otwarciu butelki.

Dlaczego woda jest najlepszym napojem do nawodnienia zarówno dla matki jak i dziecka?

Woda jest napojem łatwo dostępnym prawie na całym świecie, tanim i bezpiecznym. Dobrze gasi pragnienie i nawadnia organizm, nie wnosząc do diety zbędnych kalorii. Ma neutralny smak. Ponadto, co bardzo istotne, woda przyczynia się do utrzymania prawidłowych funkcji fizycznych i poznawczych.

Podobne posty